• LIT
  • Naujienos
Atgal

Naujienos

Mažieji migrantai, didžiosios miegalės ir kiti zoofaktai

2018 11 27

Mobiliosios technologijos palengvina ir paįvairina gyvenimą ne tik kiekvienam iš mūsų, bet ir ornitologams. Pasirodo, jog specialios programos ir paukščių sekimo siųstuvai, perduodantys informaciją mobiliųjų telefonų (GSM) tinklu, padeda mokslininkams kelių metrų tikslumu nustatyti paukščių buvimo vietą, įvertinti jų skridimo aukštį, greitį, kryptį, kūno padėtį, elgseną, energijos suvartojimą. Itin svarbu, jog šiuo inovatyviu metodu informacija apie paukščius renkama kelių minučių ar net sekundžių intervalu kelerius metus iš eilės. Tokie telemetriniai tyrimai naudojami ne vien paukščių buveinių pasirinkimui bei migracijoms tirti. Jais nustatomi paukščių pernešamų ligų plitimo keliai, įvertinamas orų poveikis migracijoms ir paukščių elgsenai, identifikuojamos potencialios grėsmės paukščių migracijų keliuose ir žiemovietėse, nustatoma genotipų įtaka migracijoms ir buveinių pasirinkimui. Lietuvoje paukščių telemetriniai tyrimai vykdomi jau 6 metus. Apie tai kalbės dr. Mindaugas Dagys. Lundo universiteto doktorantas Gintaras Malmiga papasakos, kaip tolimas ir sudėtingas mažųjų paukščių keliones tyrėjams padeda pažinti vos vieną gramą sveriantys geolokatoriai. Tuo tarpu zoologai mėgina geriau suprasti ir valdyti aktyviai besidauginančių kormoranų populiacijų elgesį, mėgina nustatyti vietas automagistralėse, kur didžiausia tikimybė susidurti su laukiniais žvėrimi ir tiria miegapelių elgesį, kadangi tai žinduolis, išmiegantis visą žiemą.

Šiuolaikiniams biologams praverčia ne tik gyvi paukščiai ar gyvūnai, bet ir jų iškamšos, kailiukai, plunksnos, audinių pavyzdžiai. Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje saugoma virš 290 tūkst. tokių zoofaktų. Kaip jie padeda mums daugiau sužinoti apie gamtą, jos kaitos poveikį gyvūnijai ir pačiam žmogui, išgirsite Kauno Tado Ivanausko Zoologijos muziejaus direktoriaus Ramūno Grigonio pranešime.

Taigi, kaip per šimtmetį pasikeitė biologijos tyrimai ir kokios temos šiais laikais rūpi biologams, zoologams, ornitologams? Visi besidomintys kviečiami į mokslinę konferenciją „Šiuolaikiniai biologijos tyrimai Lietuvoje“, kuri įvyks 2018 m. lapkričio 27 d. nuo 14 val. Lietuvos mokslų akademijos mažojoje konferencijų salėje (Gedimino pr. 3, Vilnius). Joje bus paminėtos ir akademiko Tado Ivanausko 135-ios gimimo metinės. 

Lietuvos mokslų akademijos informacija