Renginiai

Atgal

Renginių archyvas

Maliarija mano balkone

2021 02 18

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) skyrius „Mokslininkų rūmai“ ir LMA Jaunoji akademija (LMAJA) kviečia į nuotolinį renginį iš ciklo „Mokslo žinių dienos“.

Vasario 18 d. 17 val. vyks paskaita „Maliarija mano balkone“. Lektorius LMAJA narys, Gamtos tyrimų centro P. B. Šivickio parazitologijos laboratorijos  vyresnysis mokslo darbuotojas  dr. Vaidas Palinauskas.
1891 metais seras Rolandas Rosas (Roland Ross) nustatė, kad maliarijos sukėlėjai – Plasmodium parazitai – yra pernešami uodų. Šis atradimas 1902 m. buvo įvertintas Nobelio fiziologijos ir medicinos premija.
Nepaisant intensyvių tyrimų ir bandanymų sureguliuoti šios ligos plitimą, pasaulyje kasmet maliarija suserga per 200 mln. žmonių. Daugeliui atrodo, kad šia liga serga tik žmonės, o Plasmodium spp. parazitais galima užsikrėsti tik tropikuose ar subtropikuose.
Paskaitoje apžvelgsime, iš kur šie parazitai atsirado, ar tikrai tik žmonės serga maliarija ir kaip ji gali atsirasti mūsų balkonuose. Aptarsime, kaip ligos plitimui ir protrūkiams gali daryti įtaką sparti klimato kaita ir žmonių veikla bei kaip kiekvienas iš mūsų, turintis minimalių žinių apie parazitus, gali prisidėti prie saugesnės aplinkos kūrimo ir ligų užkardymo.

Registracija į paskaitą https://forms.gle/CkdmKytBjgf74ye89