Naujienos

Atgal

Naujienų archyvas

Armėnijos Respublikos nacionalinė mokslų akademija švenčia savo veiklos 75 -metį

2018 10 23

Spalio 16–17 dienomis Armėnijos nacionalinė mokslų akademija šventė savo veiklos 75 metų jubiliejų. Ji buvo įkurta 1943 m. lapkričio 10 d. Šiuo metu akademija turi penkis skyrius: Matematikos ir technikos mokslų, Fizikos ir astrofizikos, Gamtos mokslų, Chemijos ir žemės mokslų bei Armėnologijos ir socialinių mokslų. Tai didelė organizacija, daugiau rytietiška, jungianti net 34 mokslines institucijas. Iš viso mokslų akademijoje ir jos institutuose dirba per 3800 darbuotojų, iš kurių 46 akademikai, 56 nariai korespondentai, 4 garbės nariai, 340 mokslų daktarų ir 1100 mokslų kandidatų. Akademija taip pat turi 133 užsienio narius ir 40 garbės daktarų, yra tarptautinių mokslų akademijų narė ir pasirašiusi bendradarbiavimo sutartis su daugeliu pasaulio akademijų, tarp jų ir su Lietuvos mokslų akademija
Įdomu tai, kad per šį laikotarpį buvo tik keturi prezidentai: pirmasis prezidentas prof. Hovsep Orbeli vadovavo jai ketverius metus, antrasis – prof. Victor Ambartsumian – net 46 metus, trečiasis – Fadey Sargisian – 13 metų ir ketvirtasis dabartinis Radik Martirosyan vadovauja jau 12 metų.
Jubiliejinėje konferencijoje dalyvavo Visos Europos mokslų akademijų federacijos (ALLEA) viceprezidentas, ir delegacijos iš 15 šalių: Kinijos ir Kazachstano, Kirgizijos, Moldovos mokslų akademijų prezidentai, Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos, Gruzijos ir daugelio Vidurio Azijos šalių mokslų akademijų viceprezidentai. Baltijos šalims atstovavo Lietuvos ir Latvijos mokslų akademijų viceprezidentai Zenonas Dabkevičius ir Andrejs Krasņikovs , Estijai – akademikė Maarja Kruusmaa.
Jubiliejinėje konferencijoje kalbėta apie Pasaulio mokslų akademijų bendradarbiavimo galimybes, delegacijų atstovai apžvelgė kiekvienos šalies ir Armėnijos mokslininkų ryšius, išsakė savo palinkėjimus. Buvo organizuotas delegacijų susitikimas su Armėnijos ministru pirmininku Nikol Pashinyan, kuris pabrėžė mokslo svarbą šalies ekonomikai ir kultūrai, pažadėjo remti mokslinius tyrimus ir tarptautinį mokslininkų bendradarbiavimą.
Jubiliejiniame vakare Armėnijos nacionalinės mokslų akademijos prezidentas apžvelgė mokslinę veiklą per 75 metus. Šiuo metu Armėnija siekia dalyvauti tarptautiniuose ir europiniuose mokslo projektuose, bet kartu jaučia nostalgiją buvusiai SSRS ir daugiau bendradarbiauja su Nepriklausomų šalių sandraugos mokslų akademijomis. Šventėje dalyvavo ir kalbas sakė šalies prezidentas Armen Sarkissian ir Armėnijos apaštalinės bažnyčios katalikosas Karekin II.
Armėnija turi ilgą istorinę ir kultūrinę tradiciją – šalis įkurta VI a. p. m. e., o krikščionybę priėmė 301 m. e. m. Dabar šalyje gyvena 3 milijonai piliečių , o armėnų diaspora, pasklidusi po visą pasaulį, skaičiuoja net 7 mln. žmonių. Malonu pažymėti, kad turtingieji diasporos atstovai remia šalies švietimą, kultūrą ir ekonomiką. Neišdildomą įspūdį paliko aplankytas Sam Simonian ir žmonos Sylva įkurtas kūrybos ir informacinių technologijų centras „Tumo“, kuriame vienu metu pagal 14 programų gali lavintis ir kurti 680 vaikų 12–18 metų. Šiuo metu centre savo kompiuterines, programavimo ir kūrybines žinias tobulina 14 tūkst. vaikų ir dar 10 tūkst. laukia eilėje. Jauniesiems kūrėjams naudoti modernias informacines technologijas padeda savanoriai iš viso pasaulio. Armėnai tiki, kad, investuodami į jaunąją kartą, sulauks šalies suklestėjimo.
LMA viceprezidentas akad. Zenonas Dabkevičius
2018-10-22

Z. Dabkevičiaus nuotr.
Armėnijos mokslų akademijos prezidentas prof. Radik Martirosyan ir Lietuvos mokslų akademijos viceprezidentas akad. Zenonas Dabkevičius