Naujienos

„Mokslo žinių diena“ biotechnologijų miesto „Bio City“ genų terapijos centre

2025 04 30

Balandžio 18 d. įvyko Lietuvos mokslų akademijos (LMA) skyriaus „Mokslininkų rūmai“ inicijuota „Mokslo žinių diena“, kurios metu Vilniaus licėjaus vienuoliktos klasės moksleiviai apsilankė genų terapijos centre „Celltechna“, įsikūrusiame „Bio City“ (II etapo) miestelyje. Šis 2024 m. rugsėjį atidarytas centras veikia „Northway Biotech“ vardu.
 
Miestelio šeimininkas, įmonių grupės „Northway“ valdybos pirmininkas, akademikas, profesorius Vladas Algirdas Bumelis vienos televizijos laidos metu minėjo, kaip svarbu, kad moksleiviai susipažintų su biotechnologijomis ir naujausiais jų pasiekimais. Tai turėtų paskatinti jaunus žmones rinktis būtent šią specialybę. LMA skyrius „Mokslininkų rūmai“, norėdamas prisidėti prie šios misijos, ėmėsi derinti apsilankymą genų terapijos centre su „Northway Biotech“ atstovais.


Moksleiviai dalijasi savo studijų planais.

Į „Bio City“ atvykę moksleiviai buvo šiltai pasitikti „Northway Biotech“ komandos bei palydėti į konferencijų salę, kurioje vyko pažintinė prezentacija-paskaita apie biofarmaciją Lietuvoje ir biofarmacinių produktų vystymo bei gamybos veiklą, vykdomą „Northway Biotech“. Jos metu buvo pristatyta biotechnologijų raida ir jų procesai, aiškinama, kaip pasitelkiant biotechnologijas modifikuojami mikroorganizmai ir žinduolinės ląstelės, į jas įterpiant specifinius genus; aptartas biotechnologijų skirstymas pagal paskirtį. Pagrindinė prezentacijos tema buvo raudonoji biotechnologija, apimanti ligų diagnostiką, biofarmaciją. Dalyviai sužinojo apie raudonosios biotechnologijos gimimą pasaulyje, Lietuvos biofarmacijos istoriją, raidą, pirmuosius sukurtus preparatus. Daug dėmesio paskaitoje skirta biofarmacinių produktų gamybos procesui – nuo ląstelių linijų kūrimo iki galutinio vaisto gamybos. Pabrėžta, koks ypač kruopštus darbas vyksta geros gamybos praktikos (GGP) laboratorijose, kuriose užtikrinami aukščiausi sterilumo ir saugumo standartai. Padaryta klaida šiose laboratorijose gali kainuoti milijonus. Dalyviai sužinojo, kad vaistų kūrimo ir gamybos procesas kartu su ikiklinikiniais ir klinikiniais tyrimais vidutiniškai užtrunka apie 10 metų. Taip pat supažindinta su „Northway Biotech“ rekombinantinių baltymų ir monokloninių antikūnų gaminimo patirtimi, įmonės augimo potencialu, investicijomis į Lietuvos biofarmaciją bei planuojamu „Bio City“ kompleksų užbaigimu iki 2030 m. Prezentacijos dalyviai buvo supažindinti su genų terapija, jos efektyvumu gydant genetines ligas bei prevencija, siekiant užkirsti kelią šios ligos pasireiškimui. Pristatytos šios technologijos ateities perspektyvos.


Dalyviai rengiasi specialiais drabužiais.

Po prezentacijos dalyviai buvo palydėti į specialias persirengimo patalpas, nuo kurių prasidėjo ekskursija po genų terapijos centro laboratorijas. Dalyviai buvo supažindinti, kaip veikia genų terapija: naudojant virusinius vektorius – tarsi genetinės informacijos „nešėjus“ – į ląstelę pernešama veiklioji genetinė medžiaga, leidžianti ląstelei laikinai sintetinti reikiamą baltymą ir kompensuoti neveikiančio geno funkciją. Ląstelė šį geną nuskaito ir pradeda gaminti tikslinį baltymą.


Ekskursijos vadovė Kornelija Bakutytė supažindina su laboratorijomis.

Dalyviai, liftu pakilę į specialias patalpas, susipažino su genų terapijos produktų gamybos procesu: plazmidinės DNR konstravimu, dauginimu bakterinėse ląstelėse ir vėlesniu terapinių virusinių vektorių gamybos etapu, kuriame plazmidės įterpiamos į žinduolines ląsteles. Moksleiviai aplankė plazmidžių konstravimo laboratoriją, kur susipažino su plazmidinės DNR dizaino principais. Mikrobinių procesų vystymo laboratorijoje dalyviams buvo pristatyta, kaip mokslininkai optimizuoja sąlygas bakterijų kultivavimui – nuo terpės sudėties iki fermentacijos parametrų, ir kaip šios sąlygos veikia plazmidžių išeigą ir kokybę. Žinduolių ląstelių procesų laboratorijoje buvo pristatyta, kaip tikrinamas ląstelių gyvybingumas, parodyti bioreaktoriai, kuriuose vyksta plazmidžių transfekcija į ląsteles. Būtent čia, naudojant keletą plazmidžių vienu metu, ląstelės pradeda gaminti AAV virusinius vektorius. Paskui dalyviai aplankė gryninimo laboratoriją, kurioje vyksta virusinių vektorių išskyrimas iš ląstelių mišinio. Naudojant šiuolaikinius filtravimo ir chromatografinius metodus, išgryninamas tirpalas, kuriame lieka tik terapiniai AAV vektoriai su norimu genu. Buvo aplankytos ir analitinių tyrimų laboratorijos, kuriose vykdomi  kokybės vertinimo tyrimai, siekiant užtikrinti, kad produktai yra gryni, saugūs naudoti ir atitinka numatytus parametrus. Visos laboratorijos labai šviesios bei atviros, užtikrinančios greitą komunikaciją ir bendradarbiavimą.  


Susidomėję moksleiviai.

Dalyviai apsilankė ir GGP patalpose, skirtose vaistų gamybai klinikiniams tyrimams. Pristatyta, kad šiose patalpose keliami aukščiausi sterilumo standartai, tad ten dirbantys žmonės privalo dėvėti specialią aprangą, nenaudoti kosmetikos, nesirgti. Darbas šiose laboratorijose vyksta ištisą parą. Ekskursijos vadovai atsakė į dalyviams kilusius klausimus. Tikėkimės, kad ši ekskursija paskatins moksleivius rinktis biotechnologo profesiją.

Parengė „Northway Biotech“ marketingo ir verslo vystymo vadovas Virgilijus Kupinas ir
LMA skyriaus „Mokslininkų rūmai“ specialistė Rugilė Garbaliauskaitė
Virginijos Valuckienės nuotraukos

GALERIJA