• LIT
  • Naujienos
Atgal

Naujienos

Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų akademijų atstovų susitikimas Taline

2025 05 12

Penki Lietuvos mokslų akademijos Jaunosios akademijos (LMAJA) nariai – pirmininkė dr. Rūta Ubarevičienė, vicepirmininkas dr. Julius Vengelis, LMAJA nariai dr. Vilma Naujokienė, dr. Ignas Kalpokas ir dr. Tadas Kaliatka – gegužės 8–9 dienomis dalyvavo Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų akademijų susitikime Taline, Estijoje. Renginyje, kuriame buvo aptartos aktualios mokslo temos, dalyvavo atstovai iš visų trijų Baltijos šalių ir keturių Šiaurės šalių (Danijos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos) jaunųjų akademijų.
 
Susitikimo pradžioje pristatyta kiekvienos šalies Jaunosios akademijos struktūra ir veikla. LMAJA atstovai (pranešimą skaitė pirmininkė dr. R. Ubarevičienė) pasidalijo savo gerąja veiklos patirtimi, susijusia su pernai įkurtomis darbo grupėmis, ir šiais metais vykdomomis iniciatyvomis. Šis pristatymų ciklas leido LMAJA nariams užmegzti ryšius su kolegomis iš kitų šalių ir pasisemti naujų idėjų savo veiklai.

Pagrindinė šių metų susitikimo programa buvo sutelkta į dvi temas. Pirmoji – akademinės karjeros trajektorijos ankstyvosios karjeros tyrėjų požiūriu. Skaityti pranešimai, mažose grupelėse vyko diskusijos apie iššūkius, su kuriais susiduria jaunieji tyrėjai, siekdami akademinės karjeros. LMAJA pirmininkė dr. R. Ubarevičienė bei jaun. akad. dr. T. Kaliatka pristatė pranešimą „Akademinės karjeros organizavimas: iššūkiai ir galimybės ankstyvosios karjeros tyrėjams Lietuvoje“, kuriame aptarė su doktorantų pritraukimu susijusius iššūkius bei skirtingų kartų tyrėjų įpročių skirtumus ir ypatumus vykdant mokslinę veiklą Lietuvoje. Visuose pranešimuose pabrėžta, kad reikia užtikrinti nuoseklų finansavimą ir universitetų bei visų aukštojo mokslo institucijų akademinę laisvę, siekiant išugdyti aukštos kvalifikacijos kritiškai mąstančius tyrėjus.


LMAJA pirmininkė dr. Rūta Ubarevičienė bei jaun. akad. dr. Tadas Kaliatka pristato pranešimą apie akademinės karjeros iššūkius ir galimybes Lietuvoje.

Antroji susitikimo tema – etika ir dirbtinis intelektas. Filosofė, Tartu universiteto profesorė ir Estijos parlamento narė Margit Sutrop skaitė pagrindinį pranešimą apie dirbtinio intelekto vystymo etinius aspektus, susijusius su moralinių vertybių konsensusu skirtingų kultūrų aplinkoje. Kituose pranešimuose taip pat buvo aptariami dirbtinio intelekto taikymo akademinėje veikloje etiniai aspektai. LMAJA narys dr. I. Kalpokas skaitė pranešimą „Sintetinės svajonės: generuojančio dirbtinio intelekto šališkumo tyrinėjimas“, kuriame aptarė dirbtinio intelekto šališkumo problemą bei su ja susijusius jo vystymo pavojus.


Jaun. akad. dr. Ignas Kalpokas pristato pranešimą apie dirbtinio intelekto šališkumo problemą.

Paskutinėje susitikimo dalyje LMAJA nariai diskutavo su kolegomis iš kitų šalių jaunųjų akademijų dėl kitų metų susitikimo, kuris vyks Rygoje, Latvijoje. Dalyvavimas šiame susitikime leido sustiprinti ryšius tarp Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų akademijų, suteikė LMAJA nariams idėjų tolesniam bendradarbiavimui ir vertingos patirties bei žinių.

Titutlinėje nuotraukoje LMAJA delegacija Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų akademijų atstovų susitikime Taline, Estijoje. Iš kairės: dr. Ignas Kalpokas, dr. Tadas Kaliatka, LMAJA pirmininkė dr. Rūta Ubarevičienė, vicepirmininkas dr. Julius Vengelis ir dr. Vilma Naujokienė.

Parengė LMA Jaunosios akademijos vicepirmininkas dr. Julius Vengelis
Dr. Rūtos Ubarevičienės ir dr. Juliaus Vengelio nuotraukos