Naujienos
Paminėtos akademiko Mindaugo Strukčinsko (1925–2013) 100-osios gimimo metinės
2025 06 30
Birželio 25 d. Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Žemės ūkio ir miškų mokslų skyrius, Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Gamtos tyrimų centras bei LMA Vrublevskių biblioteka suorganizavo akademiko, agronomo, botaniko, fitopatologo, mokslininko Mindaugo Strukčinsko (1925–2013)100-ųjų gimimo metinių paminėjimą, kuris prasidėjo akademiko M. Strukčinsko kapo lankymu Saltoniškių kapinėse. Vėliau renginio dalyviai buvo pakviesti į LMA Mažąją konferencijų salę, kur galėjo susipažinti su akad. M. Strukčinsko darbų paroda, parengta LMA Vrublevskių bibliotekos.

LMA viceprezidentas akad. Zenonas Dabkevičius pasveikino visus susirinkusiuosius, pasidžiaugė, kad jam nusišypsojo didžiulė sėkmė būti profesoriaus M. Strukčinsko mokiniu ir išmokti daug gyvenimiškų pamokų.

Pabrėžė, kad prof. M. Strukčinsko gyvenimas ir mokslinė veikla buvo glaudžiai susiję su agrariniais mokslais ir žemės ūkio gamyba, o jo atlikti mokslo darbai turi ne tik teorinę, bet ir svarbią praktinę vertę, ypač augalų apsaugos nuo ligų srityje. M. Strukčinskas yra trijų monografijų, 11 knygų autorius ir bendraautoris, raudonųjų dobilų veislės ‘Arimaičiai’ bendraautoris, paskelbė per 140 mokslo ir 260 mokslo populiarinimo straipsnių. Buvo 17 daktaro disertacijų vadovas, dalyvavo doktorantūros komitetų veikloje, buvo ilgametis Botanikos, Lietuvos žemdirbystės institutų tarybų, draugijų, mokslinių žurnalų ir kitų leidinių redakcinių kolegijų narys. Išsaugojo ir sutvarkė ekonomisto Mokslų akademijos tikrojo nario Petro Šalčiaus (1893–1958) archyvą, kurį panaudojus, 1989–2004 m. išleisti jo raštų 7 tomai. M. Strukčinskas 1985 m. išrinktas LMA nariu korespondentu, o nuo 2011 m. tapo nariu emeritu. Reikšmingai prisidėjo prie LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus kūrimo, jo veiklos plėtojimo, kruopščiai ir pareigingai atlikdavo įvairių projektų ir programų ekspertizes, vadovavo komisijoms, vertinusioms LMA premijų konkursams pateiktus darbus.

Dr. Antanas Matelis ir dr. Banga Grigaliūnaitė apžvelgė akad. M. Strukčinsko mokslinį gyvenimo kelią Botanikos institute, pabrėžė, kad prof. M. Strukčinskas buvo pirmasis Lietuvoje pradėjęs naudoti ir tirti organinius herbicidus, taip pat patobulino šiluminio sėklų beicavimo būdą. Jis aprašė 150 pupinių šeimos augalus parazituojančių grybų rūšių (iš jų 50 pirmą kartą Lietuvoje). Buvo aktyvus Lietuvos botanikų draugijos narys, 1989–1992 m. – pirmininkas. 1977–1990 m. – Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Valstybinių egzaminų komisijos pirmininkas, 1985–1992 m. – Botanikos instituto specializuotos mokslinės tarybos kandidatinėms disertacijoms ginti pirmininko pavaduotojas. 1990 m. M. Strukčinskui suteiktas nusipelniusio mokslo veikėjo vardas.
Dukra Jurga Alksninienė (Strukčinskaitė) prisiminė tėvelio M. Strukčinsko šeimos ir giminės istoriją, pasidalijo gausia šeimos archyvo medžiaga – šeimos ir giminės nuotraukomis, nes būtent M. Strukčinskas puoselėjo tradiciją, kad ir kur besusitiktų, pakviesdavo visus nusifotografuoti. J. Alksninienė pabrėžė didžiulę tėčio meilę šeimai – dukrai, žmonai, anūkams ir visiems jį supusiems žmonėms bei pažymėjo, kad M. Strukčinskas buvo žmonių žmogus.
Dr. Eugenija Bakšienė prisiminė dėdę M. Strukčinską kaip giminės istorijos ir tradicijų puoselėtoją bei akcentavo, kad jis visiems giminaičiams skirdavo ypatingą dėmesį, laiko ir gerų žodžių, jo ryšys su šeima ir giminėmis buvo laibai stiprus ir tik M. Strukčinskas mokėjo visus suburti, pagirti ir pamokyti.
Prisiminimais taip pat pasidalijo akademikai Vidmantas Stanys ir Žydrė Kadžiulienė, prof. Artūras Petronis, dr. Daiva Burokienė, Lidija Nečajeva, Giedrė Kadžiulytė bei akad. M. Strukčinsko anūkai.
Renginio pabaigoje akad. Z. Dabkevičius pakvietė visus susirinkusiuosius pratęsti akad. M. Strukčinsko puoselėtą tradiciją – įsiamžinti bendroje nuotraukoje.

LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus informacija
Sandros Tamulionienės nuotraukos
GALERIJA