• LIT
  • Naujienos
Atgal

Naujienos

Akademiko Vidmanto Stanio skaitymai apie augalus ir tvarumą

2025 07 02

Birželio 30 d. vyko Lietuvos mokslų akademijos (LMA) Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus narių visuotinis susirinkimas ir akademiko Vidmanto Stanio akademiniai skaitymai „Ar pateisins augalai tvarumo lūkesčius ateityje?“. Renginį pradėjo LMA viceprezidentas akad. Zenonas Dabkevičius ir pasveikino visus susirinkusiuosius į gražią akad. V. Stanio jubiliejinę popietę. Pasidžiaugė akad. V. Stanio neišsenkančiu moksliniu kūrybingumu, darbštumu bei atliktais darbais, kurie įnešė svarų indėlį į agronomijos mokslo teoriją ir praktiką. Pabrėžė, kad akad. V. Stanys yra daugiau kaip 20-ies naujai išvestų braškių, juodųjų serbentų, trešnių ir vyšnių veislių autorius ar bendraautoris, o išleistos monografijos, mokslo ir mokslo populiarinimo straipsniai nepaprastai svarbūs akademinei visuomenei ir šalies žemės ūkio pažangai. Net du kartus akad. V. Stanys tapo Lietuvos mokslo premijos laureatu, yra apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi ir Kauno rajono I laipsnio garbės ženklu bei LMA atminimo medaliu. Parengė 13 mokslų daktarų, subūrė jaunų žmonių kolektyvą, gvildenantį augalų proteomikos, molekulinės biologijos, biotechnologijos, genetikos, imunologijos ir selekcijos problemas; yra daugelio programų, nacionalinių ir tarptautinių projektų vadovas ir vykdytojas. Šiuo metu akad. V. Stanys sėkmingai vadovauja LMA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriui.

 

LMA skyriaus „Mokslininkų rūmai“ vadovė Aldona Daučiūnienė, sveikindama akad. V. Stanį jubiliejaus proga, skyrė Justino Marcinkevičiaus eiles:

„Ak, obelėle,
ir vėl žydi,
žiedkėlėle,
mano širdy.
Stovi po langu
balta balta –
žiedais į dangų,
ta ir ne ta.
Bitėmis dūzgia
tavo galva:
viską – į žiedą
kolei gyva.
Kurgi aš dėčiau
baltus vargus,
jei nežydėčiau –
kaip ir žmogus“.

Muzikinius kūrinius atliko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Dainavimo katedros studentė Elzė Liškauskaitė, koncertmeisterė – prof. Nijolė Ralytė.

Akad. V. Stanys akademinius skaitymus „Ar pateisins augalai tvarumo lūkesčius ateityje?“ pradėjo antropologo Beno Beleko mintimis, jog „Gamtoje kiekvienas augalas turi jam skirtą vietą ir misiją, kurios svarbumo mes, žmonės, iki galo galbūt niekada ir nesužinosime ir pasmerksime juos kaip kenkėjiškus, invazinius ar piktybiškus. Gamtoje piktžolių nėra, jas sukuria žmonės.“ Akad. V. Stanys pažymėjo, kad per žmonijos istoriją buvo domestifikuota apie 50 tūkst. augalų rūšių, o maistui suvartota 7 tūkst. rūšių. Šiandien vartojame mažiau nei 150 rūšių. 30 iš jų patenkina 95 proc. visų mūsų energijos poreikio.  Du trečdaliai žmonijos suvartojamų kalorijų yra gaunami iš keturių augalų – ryžių, kviečių, kukurūzų ir bulvių. Iškeltą klausimą, kas nutiko ir kodėl sustojome ties šiomis keliomis rūšimis, akademikas paaiškino natūralumo principu.

 

Akad. V. Stanys prognozavo, kad dėl klimato kaitos pasaulio kviečių ir sojų derliai iki 2050 m. sumažės beveik 30 proc., o kukurūzų – 7,5 proc. Ir pabrėžė, kad būtina ieškoti naujų maistinių augalų, kurie būtų labiau tinkami šiandienos besikeičiančiam pasauliui, taip pat naujų augalų panaudojimo būdų. Pateikė mokslininkų įžvalgas, kas gali atsirasti žmogaus mityboje iki 2050 metų, aptarė bioinžinierių siūlomus maisto gamybos metodus, anglies surišimo ir deguonies gamybos paspartinimo, hibridizacijos, produktyvumo didinimo keičiant fotorespiraciją galimybes. Akademikas pabrėžė, kad žalieji augalai gali tapti nedidelėmis elektrinėmis, gaminančiomis elektros energiją, ir aptarė metodus, kurie padės augalams tapti šviesos šaltiniais. Taip pat aptarė vertikalaus ūkininkavimo galimybes. Akad. V. Stanys pažymėjo, kad iki 2030 m. daugiau nei du trečdaliai žmonių gyvens miestuose, ir iškėlė klausimą – kaip užtikrinti patogų žmonių gyvenimą klimato kaitos akivaizdoje? Apibendrindamas pabrėžė, kad augalai užtikrins ateitį – jie nemeluoja, jie yra tikri.

Renginio pabaigoje dalyviai diskutavo apie invazinių augalų reikšmę mūsų gyvenime ir dėkojo akademikui V. Staniui už paskaitą, kuri apėmė ne tik augalininkystę, bet ir politiką, energetiką, filosofiją, istoriją ir sveikatą.

 

Vėliau akad. V. Stanį jubiliejaus proga sveikino LMA prezidiumo ir Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus nariai bei darbuotojai, LR Seimo narys prof. Viktoras Pranckietis, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius dr. Gintaras Brazauskas, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos vicekanclerė prof. dr. Aušra Blinstrubienė, kolegos, bendražygiai ir šeimos nariai. Visi jubiliatui linkėjo stiprios sveikatos, prasmingų darbų, turiningos veiklos ir kuo geriausios sėkmės.

Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus informacija
Virginijos Valuckienės nuotraukos

GALERIJA